תכנון גינה בשילוב אבני מדרך

חשיבות תכנון גינה

תכנון גינה כמוהו כתכנון הבית או עיצוב הפנים, ויש להשקיע בו לא פחות מאמצים. היות שאנחנו משקיעים זמן וכסף רב בתכנון ובניית הבית, להרבה אנשים יש נטייה להשאיר את שלב תכנון גינה לסוף הבניה, כאשר כבר לא נותר תקציב. אין בעיה עם גישה כזאת, אבל אז עדיף לחכות שנה או שנתיים עם נושא תכנון גינה, ולעשות זאת בצורה נכונה, מאשר לבצע גינה לא מקצועית ומאכזבת, אשר מצד אחד איננה מה שרצינו, ומצד שני היא כבר קיימת והרי אין טעם לעשות חדשה.

גם אם ניגשים לנושא תכנון גינה בתחילת הבניה עוד בשלבי תכנון הבית ושלב בקשת היתר הבניה – הגישה הכי נכונה – וגם אם התכנון נעשה בדיעבד, בסוף הבניה או לאחר שחיכינו זמן מסוים כדי לצבור מחדש תקציב – בשני המקרים כדאי להיעזר באיש מקצוע כשניגשים לתהליך הקמת גינות.

היעזרות באיש מקצוע המתמחה בתכנון גינה

איש מקצוע עם ניסיון בנושא תכנון גינה ועיצובן יידע כיצד לעצב את המרחב החיצוני בצורה הכי נכונה, אסתטית ושימושית בהתחשב בתנאי השטח הקיימים, כיצד לתכנן את נושא הפיתוח – שבילי כניסה, רחבות, יציקות חוץ למיניהן, בריכות נוי , מסלעות אם יש צורך, ניקוזים ושיפועים נכונים כדי למנוע הצטברות מים והצפות, וכדומה . אם נחליט על עיצוב גינה על ידי איש מקצוע – אדריכל או הנדסאי נוף – נקבל תכניות מסודרות, הדמיות, תכניות מתאר ופרטים אשר יקלו על ההבנה שלנו כיצד תראה הגינה, יבטיחו ביצוע נכון ומדויק, ויחסכו לנו הרבה בעיות בעתיד. תקציב שמושקע בתכנון איננו מבוזבז כלל, אלא מחזיר את עצמו במשך שנים של הנאה מגן מתוכנן נכון אשר לא מפתיע כל פעם מחדש בבעיות שהפתרון שלהן יקר כגון בעיות ניקוזים, שקיעת אדמה, יציקות שנסדקות, ריצופים שנשברים, צמחים שמשתלטים על הגינה או צמחיה דלילה מדי וכו'.

יתרונות תכנון גינה מראש

תכנון גינה ופיתוח חוץ עוד בשלבי תכנון הבית הוא המצב האופטימלי שכן האדריכל או הנדסאי הנוף יכולים לייעץ בנושא אדריכלות נוף על היבטיה החשובים ביותר בתכנון מכלול הבית- חוץ. אדריכל הנוף ימליץ על פתרונות בנושא גבהי השטח, יכול לתכנן את הכניסה לבית, לייעץ לגבי גודל הרחבות ומיקום פרגולות, לקבוע את מיקום בריכת השחייה או בריכות נוי ושילובן בגינה וכדומה. אדריכל הבית מבין היטב במה שקורה בין הקירות, אך הוא לא צריך להיות הסמכות הקובעת בנושא החוץ וגם לא מצופה ממנו להבין בנושא הזה שכן תכנון הבית הוא עבודה מספיק קשה ומסובכת. מתכנן החוץ מבין בנושאים האלה הרבה יותר טוב, ושני האדריכלים צריכים לעבוד בתיאום כדי ליצור מכלול בית- חוץ נכון ושלם.

בנוסף להיבט פיתוח החוץ, אדריכל הנוף יתכנן נכון את הגינה מבחינת כיווני אוויר ושמש, צמחיה שמתאימה לאופי הבית ולמיקומו הגיאוגרפי, תכנון השקיה נכון ולא בזבזני וכדומה.

ההשלכות של תכנון גינה לא מקצועי

אם נחליט "לחסוך" ולא לקחת איש מקצוע שיתכנן את הגינה, או ניקח מישהו שמציג את עצמו כאיש מקצוע בנושא תכנון למרות שאין לו שום ניסיון בתכנון, אנחנו עלולים להיתקל בהמשך במספר לא מבוטל של בעיות, כגון בעיות מבניות של יציקות החוץ והתמוטטותן או היסדקותן, סדקים ושברים בריצוף החוץ, בעיות ניקוזים והצטברות מים, הצפות בבית, שתילה לא נכונה של צמחיה אשר לא מתאימה למיקום הגיאוגרפי והאקלים באזור בו ממוקם הבית (למשל ליד הים, או גבוה בהרים), ולכיווני השמש, בזבוז מים בתכנון השקיה לא נכון, צמחיה שתלטנית או שנושרת ומלכלכת במקומות הכי לא מתאימים, וכדומה. ועוד פן חשוב – אם הגינה איננה מתוכננת בצורה טובה, עלול להיות מצב בו לא תהיה לנו הנאה אסתטית מהגינה, שהרי זו מטרתה הראשונית – להסב לנו הנאה בזמן השהיה בגינה, ובמבט מתוך הבית.

השירות של גלים גנים

חברתנו מורכבת ממספר אנשי מקצוע: אדריכל נוף, הנדסאי נוף, שרטטת עם רקע בתכנון אדריכלי, וצוות ביצוע ותיק, נאמן ומנוסה היוצרים יחדיו עיצוב גינות במשך 3 דורות. כמו כן יש לנו יועצים מקצועיים בנושא הנדסת בנין ותכנון בטונים נכון, בנושא תאורת גן וכדומה. לאחר הפגישה הראשונית בה אנחנו רואים את השטח ומקבלים רושם ראשוני מהלקוח לגבי מה הצרכים והדרישות שלו, אנחנו מתקדמים לעבודת תכנון ענפה: סיור בגינות יפות קיימות שלנו כדי להראות ללקוח גם את טיב העבודה שלנו וגם אלמנטים, עיצובים וסוגי צמחים שהוא אולי ירצה בגינה שלו.

לאחר סיור הגינות והסכמה לגבי מחיר התכנון, אנחנו מתחילים בתכנון יסודי, מתכנית רעיונית ראשונית ובהמשך תכניות עבודה מפורטות, תכניות פיתוח, תכניות בטונים, תכנית צמחיה, תכנית השקיה, פרטי גן, חתכים, הדמיות וכדומה – כל מה שדרוש כדי להעביר ללקוח שלנו את הרעיון ואת עיצוב הגינה, תוך התאמה לאופי הבית, וכן כל מה שדרוש לביצוע מדויק של הגינה לפי הדרישות הקפדניות שלנו, בין אם אנחנו רק מתכננים, או גם מבצעים את הפרויקט. אנחנו לוקחים בחשבון את כל הפרמטרים שנדונו למעלה בנושא תכנון מדויק, מקצועי, וכמובן גם אסתטי של הגינה. בסוף התהליך מובטח ללקוח מוצר סופי – גינה – שאפשר ליהנות ממנו במשך שנים רבות.

סרטון תכנון גינה והדמיה