גינה אנגלית

עיצוב גינת מאכל – גינת מאכל היא גינה אשר מכילה בתוכה מגוון גדול של צמחי תבלין, ירקות ועצי פרי המשולבים בתוך צמחיית הנוי. לעתים גינת מאכל תכלול אך ורק צמחים אכילים, אך זה יפה לשלב בין צמחים אכילים לצמחי נוי, מה גם שלעתים ישנם צמחים שיודעים להגן אחד על השני בתכונות ספציפיות ושתילתם יחד תתרום לבריאות של שניהם. בנוסף, יש צמחים, למשל מרווה אינדיגו ופורחים נוספים ,שמושכים חרקים מאביקים  כגון דבורים, ולכן מומלץ לשתול אותם ליד ירקות. צמח הנוי כובע הנזיר (שאגב פרחיו לא רק יפים, אלא גם אכילים ונהדרים בסלט) מושך אליו את זחלי לבנין הכרוב, שנוהגים לכרסם להנאתם את הירקות שלנו, ולכן אפשר לשתול אותו בקרבת ערוגות עם ירקות  כמו כרוב, כרובית, ברוקולי וכו'. עוד צירוף מאוד מוכר , אף שאינו מורכב מצמחי נוי, הוא תירס, שעועית ודלעת או בטטה – השעועית מטפסת על התירס, הדלוע נותן כיסוי קרקע. חציל, עגבניה ובזיליקום נהנים לצמוח יחד ומועילים אחד לשני, ואילו שיבה מושכת אליה הרבה מזיקים ויכולה לתת "מנוחה" לצמחים אחרים בגן.

היתרון הברור כשמחליטים על עיצוב גינת מאכל והקמתה, הוא האפשרות להשתמש בתוצרת הגינה כל השנה. נקבל ירקות, פירות וצמחי תבלינים זמינים, טריים, עם מירב הויטמינים והמינרלים אשר אחרת, בקניה מהחנות, הלכו מזמן לאיבוד בגלל הזמן שעבר מאז הקטיף. הזמינות של החומרים גורמת לנו להשתמש בהם באופן יומיומי וזה תורם לבריאותנו, בנוסף אנחנו בטוחים במאה אחוז שיש לנו תוצרת אורגנית אמיתית ללא שום רעלים וריסוסים.  ואם גם ככה משקים גינה, אז עדיף להרוויח מזה גם כסף (או יותר נכון לא לשלם לירקן/ סופר).

אז כיצד ניגשים לעבודת עיצוב גינת מאכל ?

קודם כל מחליטים על איזורים בהם נרצה לשתול צמחי תבלין, ירקות, בוסתן עצי פרי וכו'. לא לשכוח שניתן לשתול ירקות ותבלינים בהצלחה רבה גם בכדים, ואפילו במרפסות.

תבלינים וצמחי מרפא אפשר לגדל כל השנה, למשל הלבנדר, הרוזמרין, הזוטה, האזוב יכולים ממש להוות חלק קבוע של עיצוב גינה, צמחי מסגרת חצי גבוהים שנראים טוב כל הזמן ומדיפים ריח נעים, בנוסף מרחיקים מזיקים. גם את רוב צמחי החליטה אפשר לגדל כל השנה, למרות שישנם כאלה שרגישים יותר לקור או לחום.

ערוגות של ירקות עדיף לגדל בסתיו ובאביב, למרות שהגבולות לא תמיד ברורים ויש גידולים שיצליחו כל השנה.  בסתיו אפשר לגדל את הירקות העליים, כמו חסות, קייל ומנגולד, וגם ירקות  כמו סלרי, סלק, קולורבי, בצל ועוד. באביב אפשר לגדל את הירקות שהם בעצם פירות, כמו מלפפון, עגבניה, עגבניות שרי, דלועים וכו'. ישנם הרבה צמחים שמחזיקים מעמד גם לא בעונתם הרשמית, למשל הקייל המסולסל מאוד חזק וגדל היטב גם בקיץ וגם בחורף. כמו כן, למי שממש רוצה להשקיע, אפשר לכלול בעיצוב גינת המאכל גם חממה קטנה.

עצי פרי  – עיצוב גינות מאכל עם עצי פרי זה מהלך מאוד הגיוני – גם אם אתם לא אוהבים את המראה של חלק מעצי הפרי, תמיד עדיף לשלב קודם כל לימון, כי לימונים נמצאים בשימוש נרחב במטבח. ישנם עצי פרי שנראים נהדר כמו מנגו ואבוקדו, וגם הדרים אם בוחרים אותם נכון. אפשר בהחלט לשלב עצי פרי עם עצי נוי אחרים, ולא לשכוח לשלב עצים נשירים כדי לקבל הרבה אור הביתה בחורף, אבל גינה מוצלת בקיץ.

עיצוב גינת מאכל כחלק מהגינה הפרטית בשילוב צמחי נוי וצמחי מאכל – זהו דגש מאוד חשוב, השילוב הזה בין הצמחים "הרגילים" לצמחי המאכל הוא שילוב מעניין ונהדר. אין צורך להגדיר איזור ספציפי בגינה לגידול צמחי מאכל. יותר יפה ויותר בריא לצמחים זה לשלב אותם אחד בשני, לפזר את החסות והנענע בין הפורחים הנמוכים, את העגבניות בין השיחים הפורחים הנמוכים וכו'. כמובן שזה נחמד שיש גם ערוגות מסודרות, אבל זה לא חובה. החוויה של ליקוט הירקות והתבלינים תוך סיבוב בגינה כולה והחיפוש בין הפרחים, בין הריחות והמראות, בין הציפורים והחיפושיות, היא חוויה נהדרת ומומלצת לנפש ולבריאות .