מטבח חוץ הוא אלמנט מאוד חיוני להרבה אנשים שיש להם גינה או גינת גג, מסיבות של נוחות הבישול מחוץ למטבח הבית והגשה מיידית בזמן אירוח או אפילו ביום יום. עיצוב גינה עם מטבח חוץ הוא נושא נפוץ בתחום עיצוב הגינות. כשניגשים לתכנון מטבח חוץ צריך קודם כל לתכנן את מיקומו לפי שיקולים של מרחב בגינה , קרבה למטבח הבית, קרבה למתחם האירוח בחוץ וכו'. לאחר תכנון מיקום המטבח יש צורך לתכנן את המטבח עצמו, גודלו והאלמנטים שיהיו בו – גריל פחמים או גז, או שמא מעשנת שהיא גם גריל, טבון, כיור, פריזר ומקרר, משטח עבודה נוח, מדפים ומגירות, ולעתים קרובות מטבח החוץ הוא גם בר הגשה , כלומר יש לו חלק מוגבה שאפשר לצרף אליו כיסאות בר ואנשים יכולים לשבת ולשוחח עם המבשל, ולקבל את המנות שלהם מיד כשהן יוצאות מהגריל. מבחינה עיצובית יש אפשרויות אינספור לעיצוב ויזואלי של המטבח, מה שחשוב הוא לתכנן אותו כמובן עמיד לפגעי מזג האוויר, מה שבדרך כלל דורש איבזור נירוסטה וציפויים כמו שיש, אבן. אם משלבים עץ בעיצוב המטבח, יש צורך שהעץ יהיה מתאים לתנאי חוץ ומטופל בחומרים המתאימים לכך.

 

כמו כן כשניגשים למלאכת עיצוב גינה עם מטבח חוץ יש להטמיע את המטבח בתכנון הגן כולו, כולל גישה נוחה אליו, שבילים ופינות ישיבה קרובות, או שמא בריכת שחיה שקרובה לאזור המטבח, מה שמקובל כדי ליצור אווירת אירוח מושלמת. צריך לעטוף את סביבת המטבח בצמחיה נעימה לעין וליצור הצללה במקרה שאין פרגולה מעל המטבח.

אז מי מתכנן לנו את מטבח החוץ? אדריכל הבית או אדריכל הנוף? חברת מטבחי חוץ? זו שאלה שאין עליה תשובה חד משמעית, לעתים אדריכל הבית משלב כבר בתכניות הראשוניות מיקום וגודל כללי למטבח החוץ, למרות שבדרך כלל את העיצוב הסופי יש לעשות מול בעל מקצוע שעוסק בתכנון מטבחי חוץ.  לעתים קרובות אדריכל הנוף או מתכנן הגינה הם אלה שמתכננים גם את מיקום המטבח ולעתים גם את הפרטים המדויקים של הביצוע, כך שבעלי המלאכה שבונים את הגינה מבצעים את הכל ואילו בעל הבית רק קונה את האביזרים ומניח אותם. יש לקבוע מראש עם מתכנן הגינה אם הוא מתכנן לפרטים גם את מטבח החוץ, לעתים זו עבודה לא פשוטה ולכן יש לקחת בחשבון שיש על כך תוספת תשלום מעבר לתכנון הגינה. מלבד זאת, לפעמים חברת מטבחי חוץ לוקחת את הפרויקט מא' ועד ת', כאשר המתכנן של הגינה רק מצביע על המיקום הכללי של המטבח.

 צילומים: בן רוטשטיין וינאי דיטש