עלים ירוקים לעיצוב גינה - גלים גנים

עיצוב גן ירק , תכנון גן ירק – כאשר עוסקים בתהליך עיצוב גינות, בין אם היא גינה אקולוגית בין אם לא, כדאי מאוד לשלב גן ירק לפחות בחלק קטן מן הגינה. גן ירק קרוב לבית מספק לנו ירקות ותבלינים זמינים ומעודד לבשל בריא ומגוון.

עיצוב גן ירק איננו תהליך מסובך. יש לתכנן בתוך הגינה איזור המיועד לכך, ולטפל קודם כל באדמה – לבדוק שהיא תחוחה מספיק ולא קשה, שיש מספיק חומר אורגני – ניתן להטמין קומפוסט קנוי או מתוצרת עצמית, ולדאוג שההשקיה מפוזרת נכון ומספקת לחות מתאימה לאדמה. למי שמאוד רוצה להשקיע, אפשר להכין ערוגת שכבות – ניתן לקרוא על הנושא באינטרנט. בנוסף, עדיף שהאדמה באיזור גן הירק תהיה עם חפוי קרקע כלשהו כמו שבבי עץ או עלים יבשים. הדבר שומר על לחות הקרקע ומונע נביטה של צמחים לא רצויים.

מה שותלים?

כעת הגיע הזמן להחליט מה שותלים. קודם כל, תמיד ניתן  לשתול איזור עם צמחי תבלין לתה ולבישול, כגון זוטה, רוזמרין, זעתר, מרווה, עשב לימון, לואיזה, גרניום לימוני – אלו צמחים חזקים ורב שנתיים אשר לא זקוקים לתחזוקה רבה. צמחי תבלין אחרים כמו בזיליקום, נענע, מליסה וכו' יש צורך לפעמים לשתול שוב בכל עונה. בנוסף לצמחי התבלין, עיצוב גן ירק מגוון דורש כמובן גם ירקות. תכנון הירקות לשתילה תלוי בעונה – למשל בחורף ניתן לשתול את כל הכרוביים, צמחים לסלט כמו פטרוזיליה, מנגולד, חסה, קייל, שורשים, תות שדה, בצל. האביב- קיץ יותר מתאים למלפפונים, עגבניות וכדומה.

את הירקות והתבלינים מומלץ לשתול בצורה מעורבבת ומגוונת כדי להשתמש בתכונות של צמחים מסוימים להגנה על צמחים אחרים, למשל עיצוב גן ירק טוב כולל ערבוב בין מושכי מאביקים, צמחים שמקבעים חנקן כמו הקטניות, צמחים שיוצרים כיסוי קרקע טוב וכו'. יש להתחשב גם בגובה הצמיחה של הצמחים השונים ולדרג אותם כך שלא יסתירו את האור אחד לשני, ואם יש צמחים מטפסים כגון דלועים או מלפפונים, או עגבניות שרי שצריך להרים לגובה – לספק אמצעי טיפוס מתאימים כגון מקלות תקועים בקרקע או אפילו צמחים גבוהים כמו תירס וחמניות.

כמו כן תמיד צריך לזכור שכשמדובר בעבודת עיצוב גינה ירק , ניתן לשלב גם כדים ועציצים. למעשה, אפשר לבנות גינת ירק נפלאה גם על גג, מרפסת או אפילו על אדן חלון. כל מה שצריך זה כמה מיכלי שתילה טובים, קצת קומפוסט ואדמה, ועדיף השקיה ממוחשבת – או לפחות מחויבות להשקות באופן יומיומי כשאין גשם.