11 טיפים ועקרונות לעיצוב גינה קטנה

בעלי בתים רבים אשר עומדים בפני הקמת גינה, חשים לעתים חוסר שביעות רצון מגודל הגינה אשר עתידה להתקיים בסביבת ביתם. רובנו חולמים על בית עם גינה גדולה ומרווחת, אך לא לכולם הדבר אפשרי. גינות קטנות הן נוף שכיח במחוזותינו כיום ועיצוב גינה עם מגבלות של שטח מצריכות מצידנו את מלוא תשומת הלב. לגינות קטנות קיימים מספר יתרונות יחסיים אשר נותנים להם את הבידול משאר סוגי הגינות הקיימות.

1.עיצוב גינה קיימת או גינה חדשה?

אם יש לכם גינה קיימת שאיבדה עם השנים את הקסם או שהחלטתם לשפר את הנראות של הגינה על מנת לשדרג אותה יהיה עליכם להתחשב בתקציב שלרשותכם. התקציב של עלות ההקמה או החידוש יקבעו את סדר העדיפויות במה להשקיע. בהנחה ויש תקציב מצומצם ורצון כללי לצמצמם עלויות, נכון יהיה להשתמש בתשתיות הקיימות של הגינה, לכן ערכו מיפוי של תשתיות השקיה (אם יש) ותאורה. 

עיצוב גינה קטנה קיימת

2.יעודה של הגינה

אחרי שיש בידכם התקציב, יש לתכנן מראש מה היעוד של הגינה, האם היא אמורה להיות מקום לאירוח, האם יש להקצות אזור משחק לילדים, או שהשימוש העיקרי שלה יהיה ישיבה לכוס קפה ואתנחתא של סוף יום. היעוד ישמש כמסגרת טובה לסוג הצמחייה והריהוט שתכניסו לגינה. 

לפני עיצוב גינה יש לקבוע את יעודה - כאן בגינה הוחלט להקדיש פינת משחקים לילדים

3.עיצוב גינה קדמית או אחורית ?

למיקום של הגינה יש השפעה משמעותית בתכנון עיצוב גינה מכמה סיבות: בעת עיצוב גינה קדמית נרצה להתחשב בעובדה שמצד אחד הגינה היא הכניסה הראשית לבית ומצד שני היא נשקפת מתוך הבית ולמעשה מתמזגת עם עיצובו. נצטרך להתחשב בתכנון שביל כניסה, סוגי הצמחייה, הגידור ובהתאם לייעוד הגינה נחליט על ריהוט ותאורה.    

4. חלוקה חכמה של אזורי הגינה השונים

נצלו את פני השטח נכון ככל שניתן, אם הגינה אינה סימטרית ויש לה נישות, תוכלו לנצל את את חוסר הסימטריות לטובתכם. בנוסף ככל שתפזרו אלמנטים עיצובים באזורים שונים בגינה ככה אווירת ההמשכיות והחיבור בין הנישות השונות בגינה ישלימו האחד את השני. 

תכנון מראש של נישות בעת עיצוב גינה באופן חכם

5.עיצוב גינה עם פינות ישיבה בהתאמה אישית

בעיצוב גינה קטנה כל מ"ר חשוב ולכן כשאתם רוצים להתאים פינות ישיבה לגינה בעלת שטח קטן יחסית הימנעו מרכישה של סטים מוכנים של ריהוט גינה. תשקיעו טיפה זמן ומחשבה בחיפוש אחר הכיסאות מעץ והשולחן קפה הקומפקטי שישתלבו באופן מושלם שלא ייצור צפיפות ועומס בעין.   .  פרויקט עיצוב גינה עם פינת ישיבה

6.גדר בטון OUT | גדר חיה IN

שימוש בגדר חיה וירוקה יחסוך לכם את המקום של חומת בטון עבה ובנוסף גדר חייה וירוקה תזרום באופן טבעי עם הצמחייה שבגינה, תעניק לה מראה טבעי ורענן יותר.

7.בריכת נוי לגינות קטנות

גם בגינות עם שטח קטן מאוד אפשר לשלב בריכות נוי / בריכות דגים שיהפכו את אווירת הגינה בביתכם לפסטורלית ומרגיעה. 

עיצוב גינה עם בריכת נוי

8.שביל צר או מספר שבילים שמתפצלים

שימוש בשבילים צרים או מספר שבילים קצרים שמתפצלים יעניקו גם לגינה הקטנה ביותר הרגשה של גינה רחבה ועשירה. 

עיצוב גינה עם שבילים מעניקים אשליה של גינה רחבת ידיים

9.עיצוב גינה קטנה לגובה

אחד הפתרונות האפקטיביים והנפוצים ביותר בעיצוב גינות קטנות הוא לנצל את העדר מגבלת הגובה. עיצוב לגובה בעזרת שימוש נכון באדניות גבוהות או שינוי הטופוגרפיה על ידי הרמת האדמה באזור אחת מפינות הישיבה, יעניקו אשליה של גינה גדולה יותר. כמו כן שימוש בקירות ירוקים בהם הצמחייה נשתלת ממש על הקיר יכול לתת הרגשה של הרבה יותר ירוק גם בגינה קטנה. 

ניצול פני השטח בעת עיצוב גינה קטנה לגובה

10.אל תעמיסו את הגינה ביותר מדי צבעים ואלמנטים

מכיוון שהגינה קטנה, יש להבין את הקו העיצובי הכללי שלה בצורה ברורה. בגינות קטנות, קשה ליישם שני סוגים או יותר של אלמנטים מתחומי עיצוב שונים, ולכן יש לחשוב היטב על אופי הגינה שלנו, עוד טרם ההקמה. למשל, לא להעמיס בצבעוניות של הגינה. 

בעת תכנון ועיצוב גינה קטנה שמרנו על קווים נקיים ללא ריבוי צבעים לתחושת רוגע ושלווה בגינה

11.מערכת השקייה

מערכת השקיה מתוכננת נכון אשר משקה בזמנים המתאימים לפי עונות השנה ואשר מערכת הטפטוף מפוזרת נכון לפי כמות הצמחייה, תחסוך לכם הרבה מים וגם הרבה עוגמת נפש של צמחיה מתייבשת. בדקו עם בעל מקצוע מה כמויות ההשקיה הנכונות.  גינות קטנות הן נוף נפוץ מאוד בקרב בתים פרטיים עם שטח קטן יחסית. אולם, עיצוב נכון, ובנייה בצורה חכמה תעזור לנו להגיע לתוצאה של גינה נהדרת.

היתרונות שבעיצוב גינה קטנה?

היתרון הבולט בהקמה ועיצוב גינה קטנה הוא החיסכון בעלויות והוצאות תחזוקה בהמשך. מכיוון ששטח הגינה עתיד להיות מינימלי, הרי שמספר האלמנטים שבתוכה יהיה נמוך יותר, והשימוש בצמחייה יהיה פחות יותר. מכך שגם העלויות הבסיסיות יהיו קטנות ויחסכו לנו הרבה כסף. בנוסף, הקמת גינות קטנות בבתים פרטיים מצמצמת עבורנו את הצורך בחשיבה מהם הפריטים המיוחדים שיהיו בתוך הגינה. כלומר, בשביל ליצור את אפקט ה-"וואו" עבור באי הגן – נוכל להשתמש באלמנט אחד או שניים מרכזיים עם נוכחות, ולא להתבלבל בין שלל האפשרויות השונות.

עיצוב גינות קטנות בגלים גנים

גלים גנים מתכננים ומבצעים עיצוב גינות על שטח קטן. תכנון עיצוב גינה קטנה איננו פשוט שכן אנחנו משתדלים לשלב פינות שונות וחיבור ביניהן כדי ליצור תחושת זרימה בגן וכדי שהגן ימשוך אותנו לטייל בתוכו ולא לשבת מולו בצורה פאסיבית. את עיצוב הגינות הקטנות אנו עושים, כמו בכל גינה אותה אנו מעצבים, בעזרתו של אדריכל נוף אשר מכיר את האקלים הישראלי, קווי העיצוב הרלוונטיים לגינות מעוצבות קטנות ויהיה אחראי לפרטים קטנים אשר הופכים גינה קטנה לגינה מעוצבת ומזמינה.