תכנון גינה

תכנון ועיצוב גינות – רגע לפני שניגשים למלאכת הביצוע

הרבה אנשים ניגשים לשלב תכנון הגינה שלהם מבלי שהייתה להם הזדמנות בעבר לחשוב על הדרך הנכונה ביותר לגשת לעצב ולתכנן את הגינה. במקרה כזה יכול להיווצר בלבול בשל שפע המידע האינטרנטי, שלל רעיונות לגינות מעוצבות ובשל מגוון החברות המציעות שירותי הקמת גינות, תכנון נוף ועיצוב גנים בסגנונות שונים, שפע של מלל ותמונות המלוות כל אתר ופיסת מידע בנושא, דבר המקשה על הבנת הסדר הטבעי של הדברים. ובכך, הצעד הראשון כדי להגיע למצב מנוחה על כיסא נוח בגינה השופעת המיוחלת, הוא קודם כל שלב תכנון גינה על הנייר.

הקמת גינה מוקפת צמחיה ושבילים מאבני מדרך

 

לשם כך יש למצוא אדריכל נוף או מתכנן גינות יפות, עדיף דרך המלצות ממקור ראשון והכי טוב – על סמך גינה שראיתם ואהבתם אצל חברים, שכנים או מכרים. אם עליכם לבחור מתוך ההיצע האינטרנטי, יש לעשות סקר של מספר אתרים של מתכננים ולמצוא רק את המתכננים שהסגנון שלהם מוצא חן בעיניכם, לדבר אתם טלפונית ולראות אם יש חיבור והבנה ביניכם, ואז לבקש סיור בגינות שתכננו בעבר. תכנון גינה כמוהו כתכנון הבית או עיצוב הפנים, ויש להשקיע בו לא פחות מאמצים. היות שאנחנו משקיעים זמן וכסף רב בתכנון ובניית הבית, להרבה אנשים יש נטייה להשאיר את שלב תכנון גינה לסוף הבניה, כאשר כבר לא נותר תקציב. אין בעיה עם גישה כזאת, אבל אז עדיף לחכות שנה או שנתיים עם נושא תכנון גינה, ולעשות זאת בצורה נכונה, מאשר לבצע גינה לא מקצועית ומאכזבת, אשר מצד אחד איננה מה שרצינו, ומצד שני היא כבר קיימת והרי אין טעם לעשות חדשה. גם אם ניגשים לנושא עיצוב ותכנון גינה בתחילת הבניה עוד בשלבי תכנון הבית ושלב בקשת היתר הבניה – הגישה הכי נכונה – וגם אם התכנון נעשה בדיעבד, בסוף הבניה או לאחר שחיכינו זמן מסוים כדי לצבור מחדש תקציב – בשני המקרים כדאי להיעזר באיש מקצוע כשניגשים לתהליך הקמת גינות.

חשיבות שלב תכנון גינה לפני הקמת הגינה

לא ניתן לקבל גינה נכונה שעונה על כל הצרכים של הלקוח ללא תכנון מוקדם. חוסר תכנון, או תכנון גינה חלקי ולקוי, ישפיעו לרעה על עתיד הגינה והערך שלה לחיי הבית. הגינה לא תענה לצורכי הלקוח, תכנון פיתוח החוץ לא יהיה נכון, כמו כן תכנון הצמחייה, הניקוזים ומערכות ההשקיה – כל אלו דברים שעלולים להרוס את כל החוויה שגינה מתוכננת נכון אמורה לספק.

 שלבי תכנון פיתוח גינה – גינות פרטיות

  1.  על הלקוח קודם כל לבחור אילו אלמנטים חשוב שיהיו בשטח , למשל רחבה מחוץ לסלון, פרגולה, פינת ישיבה כלשהי שנפרדת מהרחבה הראשית, מטבח חוץ, בוסתן, גינת תבלינים וכו', כך שיוכל להציג למתכנן פרוגרמה  מסודרת שעליו לקחת בחשבון בזמן תכנון הגינה. אם מדובר בפרויקט ציבורי, גם כאן על המתכנן לקבל פרוגרמה מפורטת כדי להבין מה חשוב לכלול בפרויקט.
  2. לאחר פגישה ותיאום ציפיות בין המתכנן ללקוח, ולאחר מסירת הפרוגרמה הכללית למתכנן, בדרך כלל הוא יעצב תכנית רעיונית כללית, מעין סקיצה שיגיש ללקוח ועליה יכולים להיות שינויים במקרה הצורך. לאחר תיקון כל ההערות, אפשר לגשת לשלב הבא.
  3. המתכנן יגיש כעת תכנית תכנון גינה כללית מסודרת, שכוללת את המכלול התכנוני של הגינה. לאחר מכן המתכנן יבצע תכניות עבודה כגון תכנית פיתוח, תכנית יציקות ובטונים, חתכים, תכנית צמחיה, ניקוזים, תכנית תאורת גן וכו'. כל עבודות תכנון החוץ יהיו בתיאום מוחלט עם אדריכל הבית.

אמצעי תכנון גינה

תכנון הגינה מתבצע לרוב בעזרת תכניות ממוחשבות. לעתים הסקיצה הרעיונית הראשונית יכולה להיות סקיצה ידנית אסתטית ומסודרת, צבועה כדי להדגיש אזורי צמחיה לעומת ריצופים, דקים וכו'. אך שאר התכניות ובטח תכניות העבודה הינן בימינו תכניות עבודה ממוחשבות שמתוכננות בתיאום עם אדריכל הבית ועם הקבלנים המבצעים של עבודות החוץ. כמו כן אפשר לדרוש לקבל הדמיה ממוחשבת של הגינה, בדרך כלל זה בתשלום נוסף.

היעזרות באיש מקצוע המתמחה בתכנון גינה – תכנון ופיתוח נוף

איש מקצוע עם ניסיון בנושא תכנון גינה ועיצובן יידע כיצד לעצב את המרחב החיצוני בצורה הכי נכונה, אסתטית ושימושית בהתחשב בתנאי השטח הקיימים, כיצד לתכנן את נושא הפיתוח – שבילי כניסה, רחבות, יציקות חוץ למיניהן, בריכות נוי , מסלעות אם יש צורך, ניקוזים ושיפועים נכונים כדי למנוע הצטברות מים והצפות, וכדומה . אם נחליט על עיצוב גינה על ידי איש מקצוע – אדריכל או הנדסאי נוף – נקבל תכניות מסודרות, הדמיות, תכניות מתאר ופרטים אשר יקלו על ההבנה שלנו כיצד תראה הגינה, יבטיחו ביצוע נכון ומדויק, ויחסכו לנו הרבה בעיות בעתיד. תקציב שמושקע בתכנון איננו מבוזבז כלל, אלא מחזיר את עצמו במשך שנים של הנאה מגן מתוכנן נכון אשר לא מפתיע כל פעם מחדש בבעיות שהפתרון שלהן יקר כגון בעיות ניקוזים, שקיעת אדמה, יציקות שנסדקות, ריצופים שנשברים, צמחים שמשתלטים על הגינה או צמחיה דלילה מדי וכו'.

יתרונות תכנון ועיצוב גינות מראש

תכנון גינה ופיתוח חוץ עוד בשלבי תכנון הבית הוא המצב האופטימלי שכן האדריכל או הנדסאי הנוף יכולים לייעץ בנושא אדריכלות נוף על היבטיה החשובים ביותר בתכנון מכלול הבית- חוץ. אדריכל הנוף ימליץ על פתרונות בנושא גבהי השטח, יכול לתכנן את הכניסה לבית, לייעץ לגבי גודל הרחבות ומיקום פרגולות, לקבוע את מיקום בריכת השחייה או בריכות נוי ושילובן בגינה וכדומה. אדריכל הבית מבין היטב במה שקורה בין הקירות, אך הוא לא צריך להיות הסמכות הקובעת בנושא החוץ וגם לא מצופה ממנו להבין בנושא הזה שכן תכנון הבית הוא עבודה מספיק קשה ומסובכת. מתכנן החוץ מבין בנושאים האלה הרבה יותר טוב, ושני האדריכלים צריכים לעבוד בתיאום כדי ליצור מכלול בית- חוץ נכון ושלם. בנוסף להיבט פיתוח החוץ, אדריכל הנוף יתכנן נכון את הגינה מבחינת כיווני אוויר ושמש, צמחיה שמתאימה לאופי הבית ולמיקומו הגיאוגרפי, תכנון השקיה נכון ולא בזבזני וכדומה.

מהם ההבדלים בתכנון גינות רגילות לגינות יוקרה

בתכנון של גינת יוקרה, קיים דגש לפרטים המפוארים והמותאמים אישית ללקוח. נעשה שימוש בחומרים איכותיים, כמו אבן טבעית, עץ מובחר, וצמחיה מושקעת. העיצוב בגינת יוקרה מתבצע בהתאם לסגנון של הבעלים, ויכול לכלול רכוש אמנותי והשאיפה תהיה ליצור חוויית חיים איכותית ויוקרתית. בנוסף, גינת יוקרה עשויה לכלול אזורים מיוחדים כמו בריכת שחייה מעוצבת ואזורי ישיבה יוקרתיים. ע"י הוספת פינות עבודה ושמשיות מיוחדות ניתן להפוך את הגינה למקום אטרקטיבי ויוקרתי.

בעיצוב גינה רגילה, שלבי התכנון נעשים יותר על פי שיקולים הכוללים את הצרכים הפונקציונליים והתקציביים. התכנון יתמקד ביצירת אזורים פרקטיים ויעילים לשימוש היומיומי. ככל הנראה יבוצע שימוש בחומרים פחות יקרים, והעיצוב יהיה יותר פשוט ומותאם לצרכים היומיומיים של הלקוח.

 

ההשלכות של תכנון גינה לא מקצועי

אם נחליט "לחסוך" ולא לקחת איש מקצוע שיתכנן את הגינה, או ניקח מישהו שמציג את עצמו כאיש מקצוע בנושא תכנון למרות שאין לו שום ניסיון בתכנון, אנחנו עלולים להיתקל בהמשך במספר לא מבוטל של בעיות, כגון בעיות מבניות של יציקות החוץ והתמוטטותן או היסדקותן, סדקים ושברים בריצוף החוץ, בעיות ניקוזים והצטברות מים, הצפות בבית, שתילה לא נכונה של צמחיה אשר לא מתאימה למיקום הגיאוגרפי והאקלים באזור בו ממוקם הבית (למשל ליד הים, או גבוה בהרים), ולכיווני השמש, בזבוז מים בתכנון השקיה לא נכון, צמחיה שתלטנית או שנושרת ומלכלכת במקומות הכי לא מתאימים, וכדומה. ועוד פן חשוב – אם הגינה איננה מתוכננת בצורה טובה, עלול להיות מצב בו לא תהיה לנו הנאה אסתטית מהגינה, שהרי זו מטרתה הראשונית – להסב לנו הנאה בזמן השהיה בגינה, ובמבט מתוך הבית.

 

שירותי גלים גנים בתכנון ועיצוב גינות

חברתנו מורכבת ממספר אנשי מקצוע: אדריכל נוף, הנדסאי נוף ראשי ומתכננים נוספים, וצוות ביצוע ותיק, נאמן ומנוסה היוצרים יחדיות תכנון גינה, עיצוב גינות בבתים פרטיים וכן עיצוב גנים ציבוריים במשך 3 דורות. כמו כן יש לנו יועצים מקצועיים בנושא הנדסת בנין ותכנון בטונים נכון, בנושא תאורת גן וכדומה. לאחר הפגישה הראשונית בה אנחנו רואים את השטח ומקבלים רושם ראשוני מהלקוח לגבי מה הצרכים והדרישות שלו, אנחנו מתקדמים לעבודת תכנון ענפה: סיור בגינות יפות קיימות שלנו כדי להראות ללקוח גם את טיב העבודה שלנו וגם אלמנטים, עיצובים וסוגי צמחים שהוא אולי ירצה בגינה שלו. לאחר סיור הגינות והסכמה לגבי מחיר התכנון, אנחנו מתחילים בתכנון יסודי, מתכנית רעיונית ראשונית ובהמשך תכניות עבודה מפורטות, תכניות פיתוח, תכניות בטונים, תכנית צמחיה, תכנית השקיה, פרטי גן, חתכים, הדמיות וכדומה – כל מה שדרוש כדי להעביר ללקוח שלנו את הרעיון ואת עיצוב הגינה, תוך התאמה לאופי הבית, וכן כל מה שדרוש לביצוע מדויק של הגינה לפי הדרישות הקפדניות שלנו, בין אם אנחנו רק מתכננים, או גם מבצעים את הפרויקט. אנחנו לוקחים בחשבון את כל הפרמטרים שנדונו למעלה בנושא תכנון מדויק, מקצועי, וכמובן גם אסתטי של הגינה. בסוף התהליך מובטח ללקוח מוצר סופי – גינה – שאפשר ליהנות ממנו במשך שנים רבות.

 

 

למידע נוסף 

 

נגישות