שיקום גינות

שיקום גינה

הצורך בשיקום גינה מתעורר במספר מקרים, לפעמים זו גינה וותיקה שהטיפול בה לא היה סדיר והוזנחה עד שהגיעה בהדרגה למצב שבו נדרש שיקום, לפעמים זו גינה שעברה תהליך הרסני כגון שריפה, הצפה או חורף קר מאוד, ויש גם מצבים שהשטח הושחת בגלל הצורך לבנות במקום סמוך ולכן נדרש מעבר של מכונות כבדות כמו טרקטורים, משאיות ומנופים, מה שגרם להרס הגינה. כמו כן לעתים אנשים רוצים לשפר ולשנות את הגינה הוותיקה, ולהכניס בה אלמנטים חדשים תוך השארת הבסיס הקיים , לחדש את הצמחייה ואת העצים – זהו למעשה שיפוץ גינה לצורך חידושה ועדכונה לצרכים חדשים שמתעוררים בחיי בעלי הבית.

רגע לפני

כאשר אנחנו ניגשים לעבודת שיקום גינה, חשוב לבדוק קודם כל מה מצב השטח הקיים, איזה איזורים אנחנו רוצים לשקם, מה צריך לנקות ולפנות, אם יש פירוקי בטונים וריצופים או פירוקי דקים מעץ, גיזום והוצאת עצים ושיחים, הוצאת דשא וכו'. כדי לקבל הצעת מחיר עבור שיקום גינה חשוב להיות ברורים מול בעל המקצוע ולהסביר מה בדיוק אתם רוצים לשנות. יש גם אפשרות להזמין בעל מקצוע שסומכים עליו ושראיתם עבודות שיקום גינה שלו, ולבקש ממנו להציע תכנית רעיונית ואומדן לביצוע, כלומר שהוא יחליט מה יש לשמר ומה צריך לשנות, ולהחליט יחד איתו על סמך התכנית הרעיונית הראשונית שיגיש לכם, כיצד להמשיך בשיקום הגינה שלכם.

שיקום גינות בעזרת מעצב גינות או אדריכל נוף

בכל אחד מהמקרים הנ"ל יש צורך להיכנס לתהליך של תכנון ועיצוב, וגם כאן , כמו במצב של תכנון גינה חדשה, יש צורך בייעוץ מאיש מקצוע – אדריכל נוף או מעצב גינות. שיקום גינות הוא תהליך רגיש שדורש שמירה על הקיים "הבריא" בגינה לצד סילוק מפגעים ואלמנטים שכבר אין בהם צורך. איש המקצוע צריך לבצע בדיקת שטח יסודית ולהבין מה אפשר לשמר – גם כדי לחסוך עלויות – ומה עדיף להתחיל מחדש. לצורך דוגמא, יש מצבים שבהם מערכת ההשקיה יכולה לשמש את הגינה אחרי השיקום, עם שינויים קטנים, ולעומת זאת יש מצבים בהם יותר כדאי לפרק הכל ולהתקין מערכת השקיה חדשה. את ההחלטה הזאת יש להשאיר לאיש מקצוע שמבין היטב בנושא, ממש כמו במצב של עיצוב גינות חדשות. תהליך שיקום הגינה צריך להתחיל עם פגישה מסודרת בה איש המקצוע בוחן את תנאי השטח, מבין מה אפשר לשמר, שומע את הציפיות והדרישות של הלקוח ואת התקציב שעומד לרשותו, וניגש לעבודת תכנון השיקום.

המתכנן כעת צריך לגבש תכנית פעולה, להציע תכנית רעיונית משורטטת בצורה מסודרת ואומדן או הצעת מחיר לביצוע העבודה. אחרי פגישה שניה עם הלקוח בה עוברים על התכנית ועל האומדן, ניתן להמשיך לתהליך השיקום ותחילת העבודה בשטח, אך לא לפני שהמתכנן מבצע שרטוטים מדויקים והגשת תכניות עבודה כגון תכנית מידות וגבהים, תכנית פיתוח ובטונים, תכנית צמחיה, תכנית השקיה ואף תכנית תאורת חוץ. בעת תכנון שיקום הגינה יש לשים לב לא לחזור על טעויות עבר כמו צמחיה שהלקוח כבר לא אוהב או שמשתלטת על הצמחים האחרים, צמחים עם שורשים בעייתיים שסותמים צנרת ביוב, בעיות ניקוז שהזיקו לגינה בעבר וכעת חייבים לפתור בצורה נכונה, תכנון נכון של הטופוגרפיה של האדמה לעומת תכנון בעייתי בגינה במקור, שבגללו יש כעת צורך בשיקום. גם בתהליך הקמת גינות מאפס וגם כאן, בעת שיקום גינה, ישנם פרמטרים רבים שמתכנן טוב צריך לשים לב אליהם ואילו הלקוח לא תמיד מודע אליהם. זאת הסיבה שצריך לבחור באיש מקצוע יסודי גם אם הגינה כבר קיימת וזקוקה "רק לשיפוץ" כדי להגיע לתוצאה של גינות יפות ומטופחות.

שיקום גינה עם גלים גנים תכנון נוף

אנחנו בגלים גנים ניגשים לתהליך שיקום גינות בתהליך תכנוני בשלבים שמתחיל בפגישת היכרות עם הלקוח והגינה וממשיך אל תכנית רעיונית, אומדן לביצוע, ולאחר אישור השניים אנחנו מבצעים תכניות מפורטות. בתהליך השיקום אנחנו מנסים לשמר מה שניתן מהגינה והיתרונות הקיימים בה, ולצד זה לשפר ולחדש את מה שזקוק לכך. לעתים הגינה עוברת מהפך מוחלט, במיוחד כאשר הלקוחות נרתמים לחדוות היצירה ומבקשים יותר ויותר שינויים. עם זאת יש לזכור שבכל גינה יש דברים טובים שכדאי לשמר ויש לתת כבוד למתכנן בעבר ולגישה שלו לנושא עיצוב גינה. כמו כן ישנם מצבים בהם אנחנו משקמים גינה שביצענו לפני שניים או שלושה עשורים. במקרה הזה בדרך כלל מדובר בגינות שביצענו מזמן אך עבודת התחזוקה לא הייתה בשליטתנו ועל כן ישנן גינות שנפגעות עם השנים על ידי תחזוקה לא טובה. מלבד זאת ישנן גינות וותיקות שלנו שעדיין מאוד יפות אך הלקוחות רוצים אלמנטים חדשים אשר דורשים מהפך כמעט מוחלט בגינה ועיצוב מחדש. דוגמא לפרויקט שיקום גינות : חלק משיקום גינה גדולה – שביל מעבר

תמונות של שיקום גינות – לפני ואחרי

נגישות