תכנון גינה והקמת גינות

הרבה אנשים ניגשים לעיצוב הגינה שלהם מבלי שהייתה להם הזדמנות בעבר לחשוב על עיצוב גינה פרטית או על הקמת גינות. במקרה כזה יכול להיווצר בלבול בשל שפע המידע האינטרנטי, שלל רעיונות לעיצוב גינות ובשל מגוון החברות המציעות שירותי הקמת גינות, עיצוב גינות בסגנונות שונים, שפע של מלל ותמונות המלוות כל אתר ופיסת מידע בנושא, דבר המקשה על הבנת הסדר הטבעי של הדברים.

ובכך, הצעד הראשון כדי להגיע למצב מנוחה על כיסא נוח בגינה השופעת המיוחלת, הוא קודם כל שלב תכנון גינה על הנייר. לשם כך יש למצוא אדריכל נוף או מתכנן גינות יפות , עדיף דרך המלצות ממקור ראשון והכי טוב – על סמך גינה שראיתם ואהבתם אצל חברים, שכנים או מכרים. אם עליכם לבחור מתוך ההיצע האינטרנטי, יש לעשות סקר של מספר אתרים של מתכננים ולמצוא רק את המתכננים שהסגנון שלהם מוצא חן בעיניכם, לדבר אתם טלפונית ולראות אם יש חיבור והבנה ביניכם, ואז לבקש סיור בגינות שתכננו בעבר. משבחרתם מתכנן, אפשר לצאת לדרך.

חשיבות שלב תכנון גינה לפני הקמת הגינה

לא ניתן לקבל גינה נכונה שעונה על כל הצרכים של הלקוח ללא תכנון מוקדם. חוסר תכנון, או תכנון גינה חלקי ולקוי, ישפיעו לרעה על עתיד הגינה והערך שלה לחיי הבית. הגינה לא תענה לצורכי הלקוח, תכנון פיתוח החוץ לא יהיה נכון, כמו כן תכנון הצמחייה, הניקוזים ומערכות ההשקיה – כל אלו דברים שעלולים להרוס את כל החוויה שגינה מתוכננת נכון אמורה לספק.

שלבי תכנון גינה

  •  על הלקוח קודם כל לבחור אילו אלמנטים חשוב שיהיו בשטח , למשל רחבה מחוץ לסלון, פרגולה, פינת ישיבה כלשהי שנפרדת מהרחבה הראשית, מטבח חוץ, בוסתן, גינת תבלינים וכו', כך שיוכל להציג למתכנן פרוגרמה  מסודרת שעליו לקחת בחשבון בזמן תכנון הגינה. אם מדובר בפרויקט ציבורי, גם כאן על המתכנן לקבל פרוגרמה מפורטת כדי להבין מה חשוב לכלול בפרויקט.
  • לאחר פגישה ותיאום ציפיות בין המתכנן ללקוח, ולאחר מסירת הפרוגרמה הכללית למתכנן, בדרך כלל הוא יעצב תכנית רעיונית כללית, מעין סקיצה שיגיש ללקוח ועליה יכולים להיות שינויים במקרה הצורך. לאחר תיקון כל ההערות, אפשר לגשת לשלב הבא.
  • המתכנן יגיש כעת תכנית תכנון גינה כללית מסודרת, שכוללת את המכלול התכנוני של הגינה. לאחר מכן המתכנן יבצע תכניות עבודה כגון תכנית פיתוח, תכנית יציקות ובטונים, חתכים, תכנית צמחיה, ניקוזים, תכנית תאורת גן וכו'. כל עבודות תכנון החוץ יהיו בתיאום מוחלט עם אדריכל הבית.

אמצעי תכנון גינה

תכנון הגינה מתבצע לרוב בעזרת תכניות ממוחשבות. לעתים הסקיצה הרעיונית הראשונית יכולה להיות סקיצה ידנית אסתטית ומסודרת, צבועה כדי להדגיש אזורי צמחיה לעומת ריצופים, דקים וכו'. אך שאר התכניות ובטח תכניות העבודה הינן בימינו תכניות עבודה ממוחשבות שמתוכננות בתיאום עם אדריכל הבית ועם הקבלנים המבצעים של עבודות החוץ. כמו כן אפשר לדרוש לקבל הדמיה ממוחשבת של הגינה, בדרך כלל זה בתשלום נוסף.

שלב הקמת הגינה

הקמת הגינה מתחילה בפינוי וניקיון השטח, אם מדובר בבית ותיק ולא משופץ אז יש צורך בגיזומים רבים, לעתים כריתת חלק מהעצים או העתקה שלהם למקום אחר בגינה לפי התכנון החדש, הוצאת ריצופים ישנים ואבני מדרך ישנות, לעתים יש צורך גם בשבירת בטון ישן כדי לאפשר מקום לתכנון החדש. אם הבית הוא בית חדש או משופץ, ניקיון השטח יכלול גם פינוי של פסולת הבניין מאחר והקבלנים לא תמיד משאירים שטח נקי מספיק לעבודה.

לאחר הניקיון מגיע שלב הכנסת האדמה הגננית, זוהי שכבה של כ-40 או 50 ס"מ עומק של אדמה טובה המתאימה לגינון. כמו כן לעתים המתכנן אוהב לשנות טופוגרפיה, להגביה מקומות מסוימים בגינה או להנמיך אחרים, לעתים כשמבצעים עבודות הקמת גינה יש צורך גם בחפירת בריכות שחיה או בריכות נוי, וזהו השלב בו מתבצעות כל עבודות העפר. כמו כן על המתכנן ועל הקבלן המבצע את עבודות הקמת הגינה והחוץ לדאוג לניקוזים, בורות חלחול וכו' כדי למנוע אגירת מי גשמים והצפות.

השלב הבא בתהליך הקמת גינה הוא שלב הריצופים, אבני המדרך, דקים וכדומה. לאחר הריצופים ועבודות האבן והעץ, מגיע שלב סידור ההשקיה, חלוקת קווים מובילים, התקנת ראש מערכת ממוחשב, פיזור טפטוף וכדומה.
השלב האחרון הוא שלב נטיעת העצים והשתילה של השיחים, הצמחים, ושתילת הדשא. כשמקימים גינה אקולוגית כל הפרמטרים של ההשקיה ובחירת הצמחייה מושפעים מהצורך לחסוך במים ולמצוא את זני הצמחים העמידים והחזקים ביותר, שלא צריכים ריסוסים רבים והשקיה מרובה, בדרך כלל מדובר בצמחיה מקומית ארץ ישראלית או צמחיה מארצות עם מזג אוויר דומה.

אם מדובר בהקמת גינות גג , השלבים הם כמובן קצת שונים, אין מילוי אדמה אך גם כאן יש שלבים כלליים: ריצופים, עבודות עץ, פרגולות, בנוסף שינוע של חומרים אל גג הבניין בדרך כלל בעזרת מנוף ובניית אדניות או העלאת כדים, מילוי בתערובת, פיזור השקיה ושתילה.

שירותי גלים גנים בתכנון גינה והקמת גינות

גלים גנים מספקים את כל השירותים שהוזכרו כאן, משלב התכנון דרך תכניות עבודה, עבודות פיתוח, ריצוף, עבודות עץ, סיורים במשתלה עם הלקוחות ובחירת הצמחים, ממש עד השלב האחרון ומסירת גינה מושלמת ללקוח. העבודה שלנו מתחילה בפגישה הראשונית בשטח והכרת הלקוח ומצב המגרש, ונגמרת אחרי כל עבודות התכנון והביצוע של הגינה, עם יצירת גינה חדשה שתהיה מרכז החיים של משפחה מאושרת, או אם מדובר בפרויקט ציבורי – מקום אשר ישמח וינעים חיי אנשים רבים. עבודת היצירה בכל הקשור לעיצוב גינות והמוצר המוגמר שהינו פינת טבע הגורמת שמחה וסיפוק – זוהי זכות בשבילנו.

 

אולי יעניין אותך גם :

תכנון גינה
תכנון ועיצוב גינות קטנות
הקמת גינות