גינות מעוצבות

גינות מעוצבות כהמשך למרחב הבית

המטרה של הקמת גינות מעוצבות, להבדיל משטח ריק או מרוצף כליל סביב הבית, היא ליצור מרחב המשך לחיים בתוך תחומי הקירות של הבית עצמו ולהוציא את החוויה המשפחתית אל מחוץ לקירות אלה, אל המרחב הבטוח שעדיין נחשב "שלנו" אך הוא תחת כיפת השמיים, חלק קטן של הטבע.

גינות מעוצבות הן גינות שהושקעה בהן מחשבה, שתוכננו בקפידה, שלוקחות בחשבון את הצרכים של דיירי הבית וכוללות אלמנטים שונים אשר חשובים לתחושת הסיפוק וההנאה מרגעי הפנאי שאנחנו מבלים בביתנו. עיצוב גינה בבית פרטי מתוך מחשבה תחילה על צרכי הבית דורש בדרך כלל איש מקצוע טוב, שיודע לקחת את החלום של בעל הבית ולהבין מאיזה אלמנטים מציאותיים החלום מורכב, ואיך לממש אותו. כמו בעיצוב פנים, לעתים אנחנו יודעים בערך מה אנחנו רוצים שרוח הדברים תהיה, אבל קשה לנו לשים את האצבע על שילוב האלמנטים השונים שגורמים לנו להרגיש טוב בסביבה מסוימת. איש מקצוע יודע כיצד לתרגם את ההרגשה הזאת למציאות.

גינות מעוצבות האם כדאי לבד או עם בעל מקצוע?

הקמת גינות ותכנון גינות מעוצבות מתחיל ברעיון ראשוני שעובר תרגום לנייר על ידי איש מקצוע שפגש אותנו, שמע אותנו, והבין מה אנחנו רוצים. הרבה פעמים סקיצה ראשונית כזאת עוברת כמה וכמה שינויים עד שיש תכנית מסודרת שאפשר לגשת איתה לעבודה. אחרי תכנית רעיונית שכזאת צריך להוציא תכניות עבודה מסודרות כדי שהקבלן המבצע יידע לבנות את הגינה בצורה נכונה לפי הנחיות המתכנן. זמן ההקמה של הגינה המעוצבת יכול להשתנות בתלות בגודל הגינה, בשלבי הבניה של הבית שיכולים לעכב את עבודות הפיתוח וגינון, וגם במהירות ההחלטה שלנו כלקוחות וטיב העבודה המשותפת עם המתכנן האחראי על תכנון גינה , ועם המבצע של הפרויקט. חשיבות משמעותית ללקיחת בעל מקצוע מתרחשת בתכנון של עיצוב גינה קטנה. עיצוב גינות מסוג זה מצריך חשיבה לפרטים הקטנים יחד עם בחירה של צמחייה תואמת והימנעות משימוש יתר באביזרים נוספים על מנת ליצור מרחב גם בגינה קטנה.

שימור גינה מעוצבת

משהוקמה הגינה וקיבלנו את התוצאה הרצויה, הגיע הרגע בו צריך לחשוב על שימור הגינה במצבה המיטבי ותחזוקתה השוטפת. ישנם בעלי גינות שלאחר השלב הראשוני של עיצוב גינה ותכנון הגינה, בנייתה וסיום כל השלבים – לוקחים על עצמם גם את התחזוקה השוטפת של הגינה. הדבר דורש מסירות לא מעטה וכמה שעות טובות כל שבוע, ולכן רק מעטים עושים זאת ואילו רוב בעלי הגינות מעדיפים להעסיק גנן מקצועי שמטפל בגינה. צריך לברר עם המבצע של הגינה אם הוא מסכים להמשיך לטפל בגינות שהוא מקים, או שיש לו גנן מומלץ לתחזוקה השוטפת. גינות מעוצבות לרוב דורשות תחזוקה רצינית יותר מאשר גינה פשוטה עם דשא או דשא סינטטי וקצת צמחים מסביב. עם זאת, המחיר של ההקמה והתחזוקה של גינה מעוצבת שווה את הבריאות הנפשית שלנו ואת ההנאה מסביבה אסתטית שמקרבת אותנו קצת לבסיס האנושי של כולנו שאין להתכחש לו – הטבע.

מספר טיפים לשימור והקמה של גינה מעוצבת:

  • יש לקחת מתכנן שחברים או קרובי משפחה ממליצים עליו וראיתם עבודות שלו בתחום. אם אין מתכנן מומלץ שכזה, יש לערוך חיפוש אינטרנטי ולבחור מספר מתכננים אפשריים לפי האתרים שלהם, לדרוש מהם אומדן תכנון וביצוע בסיסי , וחשוב ביותר – אם אתם חושבים לסגור איתו את העסקה, קודם כל לבקש לערוך סיור בגינות שכבר תכנן והקים, כדי לראות שהעבודה שלו תואמת את הרושם שקיבלתם מהתמונות באתר
  • להיות עם יד על הדופק בזמן עיצוב הגינה , התכנון וגם בזמן ההקמה של הגינה, לא לוותר למתכנן על אלמנטים שחשובים לכם וכל נושא שאתם חושבים שיש להתעקש עליו ולהקפיד על ביצוע בצורה מושלמת, שכן הגינה נשארת איתכם לשנים רבות וחשוב שתהיה מתאימה לרצונכם בכל פרט עד כמה שאפשר.
  • לא לוותר על תחזוקה טובה של הגינה שהקמתם, גם אם זה קצת יקר. חבל להשקיע על תכנון ועיצוב גינה מעוצבת מושלמת אבל לתת לה להתדרדר להזנחה איטית על ידי תחזוקה גרועה או לא בזמנים קבועים.

גינות מעוצבות תמונות נוספות מפרויקטים שבוצעו ע"י גלים גנים : 

למידע נוסף:

 

נגישות