עיצוב גינות פרטיות

גינה פרטית – הרושם ראשוני לבית שלנו

הגינה הקדמית היא הדבר הראשון שרואים כאשר נכנסים לבית, ולכן יש חשיבות רבה לנושא עיצוב גינות פרטיות – הגינה הקדמית היא זאת שנותנת את הרושם ההתחלתי ולכן כדאי להשקיע מחשבה כשניגשים לשלב עיצוב גינה קדמית,  ורק כאשר נכנסים לבית עצמו ולאחר מכן כאשר רואים את שאר הגינה – רק אז אפשר להבין את המכלול העיצובי של הבית והגינה כיחידה. עיצוב גינות פרטיות עדיף שייעשה על ידי בעל מקצוע עם ניסיון ותובנות אסתטיות לצד פתרונות טכניים ותכנון צמחיה נכון – אדריכל נוף, הנדסאי נוף או גנן בעל ניסיון רב שנים.

עיצוב גינות פרטיות – התפתחות עם השנים

עיצוב גינות פרטיות הוא תחום בעיצוב הבית שמתפתח מאוד בשנים האחרונות. יותר ויותר אנשים בוחרים להשתמש בשירותי מתכנן מקצועי בתחום אדריכלות נוף ועיצוב גינות. אם הדור הקודם היה מסתפק פעמים רבות בהעסקת עובד גינון שהיה שותל דשא ומתקין השקיה ועוד כמה עצים וצמחים מסביב, בימינו הרבה בעלי בתים ניגשים למלאכה על ידי שימוש בשירותי מעצב או אדריכל נוף שמגיש כמה וכמה סקיצות ואופציות לעיצוב הגינה, מכניס אלמנטים תכנוניים ייחודיים, מתכנן את הצמחייה בדיוק רב ומציע פתרונות יעילים לבעיות כגון הפרשי גבהים, ניקוזים, בניית מסלעות במקרה הצורך, בחירת חומרי ריצוף וכדומה.

עיצוב גינות פרטיות כהמשך תכנוני לבית

השאלה האם על גינות מעוצבות להיות זהות בסגנונן לסגנון הבית או ליהפך, שונה ממנו, היא שאלה שמעסיקה הרבה בעלי בתים ומעצבים. מצד אחד, היינו מצפים שעבודת עיצוב גינות פרטיות של בתים בסגנון מודרני נקי ומאופק, תנסה לתת מענה דומה לגינה, גינה מודרנית עם קווים ישרים ומינימליסטית. אך לעתים קרובות דווקא עדיף לשבור את הסגנון הנקי והקר של הבית על ידי עיצוב גינה שופע, פורח, חי וצבעוני. זה אולי נשמע לא טוב אבל בשטח זה נראה מצוין. עיצוב גינות פרטיות עבור בתים בסגנונות שונים צריך להיות גמיש, יצירתי ומלא דמיון, לצד היותו נכון מבחינה תכנונית ומבחינת פתרונות טכניים.

עיצוב גינות פרטיות

איך בוחרים מעצב גינה לצורך עבודת עיצוב גינות פרטיות

עיצוב גינות דורש ידע תכנוני ונסיון ולכן כדאי לבדוק היטב את מי בוחרים לתכנון וביצוע הגינה – על ידי המלצות, סיור בגינות שבעל המקצוע כבר תכנן, וכמובן על ידי פגישה אישית אחד על אחד. גינת בית פרטי חשובה לא פחות מאשר כל פרט אחר בבית עצמו כמו מטבח, ריהוט, עיצוב חדרי האמבטיה וכו'. יש נטיה להשאיר את תכנון הגינה לסוף התהליך של הבניה או השיפוץ, וגם לסוף התקציב. עם זאת, עיצוב גינות פרטיות הוא חשוב מאוד למען ההנאה שלנו מהחיים בבית.
תכנון לא נכון וצמחיה לא נכונה ולא איכותית עלולים לעלות ביוקר תוך כמה שנים. לכן מאוד מומלץ לקחת את תקציב עיצוב הגינה בחשבון כבר בתחילת תהליך הבניה או השיפוץ.

אין תמיד קשר ישיר בין איכות התכנון לעלות תכנון הגינה – כלומר שיתכן שמתכנן טוב יהיה דווקא זול יותר מאשר מתכנן גרוע, אבל שיודע לשווק את עצמו. הדבר נכון גם לגבי ביצוע הגינה, אך כאן צריך לדעת היכן אפשר להוזיל עלויות : למשל, דק אורן במקום איפאה משמעותית יותר זול ולאו דווקא פחות איכותי, כנ"ל צמחיה קטנה יותר וצעירה שתגדל עם הזמן, תעלה הרבה פחות ותוך שנה שנתיים תשלים את הגודל לאותה צמחיה בוגרת ויקרה יותר, שחשבנו לקנות בהתחלה. מצד שני, ריצופים נשארים איתנו לתמיד ולכן כדאי לקנות ריצוף חוץ שאנחנו באמת אוהבים ויכולים לחיות איתו, או אם החלטנו שנשקיע בבריכת נוי כדאי לתכנן אותה נכון ולבנות אותה כבר עם בניית הגינה כולה, מכיוון שלא סביר

שתוך כמה שנים נכניס ציוד כבד כמו בובקטים שירמסו את הגינה כדי לבנות את בריכת הנוי שתמיד חלמנו עליה אבל לא השארנו לה תקציב כשבנינו את הגינה.

סגנונות גינה נוספים:

עיצוב גינות פרטיות בשילוב עץ ואבן

עיצוב גינות פרטיות בשילוב עץ ואבן